Home HABERLER COVİD19 SADECE YAŞAMIMIZI TEHDİT ETMİYOR HALKIMIZI PARABABALARININ SÖMÜRÜ VE SOYGUN DÜZENİNDE İNİM İNİM İNLETİYOR

COVİD19 SADECE YAŞAMIMIZI TEHDİT ETMİYOR HALKIMIZI PARABABALARININ SÖMÜRÜ VE SOYGUN DÜZENİNDE İNİM İNİM İNLETİYOR

by @admin
0 comment

 

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit eden Covid 19 virüs salgını yüzbinlerce işyerinin kapanmasına, üretimin durmasına sebep olmuştur. Zaten işsizlik ve pahalılık cehenneminde inim inim inleyen halkımızın çektiği sıkıntılar bu salgınla katmerlenerek artmıştır. Birçok fabrika ve işyerlerinde çalışanlar ücretsiz izne çıkarılmış, ya da kısa dönem ödeneği adı altında aylık 1177,00 TL gibi komik rakamlarla açlığa mahkum edilmişlerdir. En son yapılan araştırmalarda açlık sınırının 2824,00 TL olduğunu düşünürsek bu ödeneğin ne kadar trajikomik olduğu görülmektedir. Bu da gösteriyor ki AKPgiller iktidarının emekçi halkımıza reva gördüğü sefalet yaşamıdır. Zaten çalışırken aldığı ücretle geçinemeyen emekçiler virüs salgınıyla birlikte artan hayat pahalılığına karşı iyice savunmasız durumda kalmıştır. Ayrıca yaşamını gündelik çalışmayla sürdüren emekçilerin hiçbir geçim kaynağı kalmamıştır. Bunlar için AKPgillerin reva gördüğü ise eğer alabilirlerse aylık 1000,00 TL yardım maalesef. Oysa virüs salgınından bu yana halkın temel tüketim ihtiyaçları her geçen gün pahalılanmaktadır.

DİSK-AR’ın yaptığı araştırmaya göre Geniş Tanımlı İşsiz Sayısı 8 Milyona Dayandı. Ümitsiz işsiz sayısı 1 milyona yaklaştı. Bu da gösteriyor ki bu salgınla birlikte ve sonrasında büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kalacağız. Bu krizin faturasını biz emekçilere ödetecekleri kesindir.

Dünya üzerinde insan dolaşımı durma noktasına geldiğinden bu konuda en çok etkilenen sektörlerden biri kuşkusuz ki turizm olmaktadır. Görünen o ki turizm sektöründe yüzbinlerce insan işsiz kalacaktır. Bu durum ekonomisi üretime dayalı olan ülkeler için sorun teşkil etmeyebilir ancak bizim gibi rant ekonomisi olan ülkelerde çok ciddi sorunlara yol açacaktır. Aralık ayından bu yana salgın tüm dünyaya yayılırken ne yazık ki AKPgiller ancak Mart ayının ortalarında önlem almaya başladılar. Tabii bu önlemler alınırken sağlık ve ekonomik önlemlere ilişkin öngörülü davran(a)madılar. Örneğin; bazı yaş gruplarında sokağa çıkma yasağı getirilirken o yaş gruplarında çalışan kişileri istisna tuttular. Bu da meseleye insan sağlığının yerine paraya önem vermelerinden kaynaklandı. Halbuki ne olmalıydı insana önem veren yaklaşımla zorunlu ve temel ihtiyaçlar dışındaki tüm işyerleri ücretli tatil edilmeliydi, hala da edilebilir.

Halkımızın bu işsizlik ve pahalılık düzeninden kurtuluşunun yolu örgütlü olmakla mümkündür. Elbette ki bu salgın günleri bitecektir. Önemli olan parababalarının soygun ve sömürü düzeninin son bulmasıdır. Soygun ve sömürü düzeninin son bulacağı, halkımızın işsizlik ve pahalılıktan arınmış kendi iktidarını kuracağı ucuz devlete varacağına inancımız tamdır.25.04.2020

İŞŞİZLİĞE PAHALILIĞA ZAMA ZULME SON!

                                                                                                                                                                             İPSD İzmir Şubesi

You may also like

Tarihçe

ipsd
Gerekçemiz aynı gerekçedir. 1968 yılında kurulan İPSD’nin bugün de gerçekliğini korumaktadır.

Basın Açıklamaları

Son Haberler

@2024 – Tüm hakları saklıdır.