Home HABERLER İPSD 52 Yaşında

İPSD 52 Yaşında

by @admin
0 comment

1968 RUHUYLA, 52. YILINDA İPSD MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR!

Türkiye’de kapitalizmin gelişimi cumhuriyetin ilanı ile başlamış çok partili hayata geçişle birlikte hızlanmıştır. Ancak bizdeki kapitalist gelişme batıdakinden farklı olarak Antika tarih yadigarı Tefeci-Bezirgan sermayeyi tasfiye ederek gerçekleşmemiştir. Özellikle de çok partili hayata geçiş ile Türkiye’nin ekonomik ve siyasi politikalarla dışa bağımlı bir ülke haline gelmesini sağlamıştır. Ülkemizin kalkınamamasında, kalkınmanın en büyük baltalayıcısı olan ateş pahalılığına düşmesinde ve işsizlikle baş rolü oynayan Finans Kapital ve Tefeci Bezirgan Sermaye sınıfı olmuştur.

İşte İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği yerli-yabancı Parababalarının bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en katmerli ve kanlı sömürü ve baskı uyguladığı bu tarihsel dönemde, memleketin kurtuluşu için, halkımızı bilinçlendirmek için kurulmuştur.

İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği (İPSD) Hikmet Kıvılcımlı’nın öncülüğünde 19 Mayıs 1968 yılında kuruldu. Kurucuları arasında Kıvılcımlı’nın öğrencisi Yapı İşçileri Sendikası (YİS) Genel Başkanı  İsmet DemirNizamettin Üstündağ, Zihni Anadol, Prof. İsmet Sungurbey, Orhan Kemal  gibi aydınlar yer almaktaydı. En kalabalık grubunu işçi kökenlilerin oluşturduğu bu kurucular 62 kişiden oluşmaktaydı.

Kurulduğu 19 Mayıs 1968’den itibaren  derneğimiz mücadelesine 12 mart ve 12 Eylül faşist darbelerinin kapatmalarına rağmen kesintisiz bir biçimde devam etmektedir. Hikmet Kıvılcımlının düşünce oğulları ve kızları 1968’de Ustalarından aldıkları bayrağı bugün de dalgalandırıyorlar.

Derneğimizin kuruluş günü olan 19 Mayıs aynı zamanda anti-emperyalist ulusal kurtuluş savaşımızın meşalesinin yakıldığı gündür. Bizler de İşsizliğin ve pahalılğın yaratıcısı olan emperyalizme ve kapitalizme karşı 1. Kuvayi Milliye’de olduğu gibi mücadele etmeye devam ediyoruz.19/05/2020

KAHROLSUN İŞSİZLİK VE PAHALILIĞI YARATAN SÖMÜRÜ VE SOYGUN DÜZENİ!

İŞŞİZLİĞE PAHALILIĞA ZAMA ZULME SON!

                                                                                                             İPSD Genel Merkezi

You may also like

Tarihçe

ipsd
Gerekçemiz aynı gerekçedir. 1968 yılında kurulan İPSD’nin bugün de gerçekliğini korumaktadır.

Basın Açıklamaları

Son Haberler

@2024 – Tüm hakları saklıdır.