Home BASIN AÇIKLAMALARI TÜİK HALKIMIZI RAKAMLARLA KANDIRIYOR: NİSAN DÖNEMİNDE İŞSİZLİK VE İSTİHDAM AZALMIŞ!

TÜİK HALKIMIZI RAKAMLARLA KANDIRIYOR: NİSAN DÖNEMİNDE İŞSİZLİK VE İSTİHDAM AZALMIŞ!

by @admin
0 comment

TÜİK HALKIMIZI RAKAMLARLA KANDIRIYOR: NİSAN DÖNEMİNDE İŞSİZLİK VE İSTİHDAM AZALMIŞ!

               Kapitalizm denen kanser düzeninin en önemli iki sorunundan biri işsizlik diğeri de pahalılıktır. Kapitalizm denen virüs işsizliğin var olmasıyla sistemini devam ettirir. AKPgillerin iktidarında da işsizlik canyakıcı sorun olma özelliğini yitirmemiştir maalesef. Bugün açıklanan ve inandırıcılıktan yoksun TÜİK’in açıklamasına göre Nisan 2020’de işsizlik oranı 0,2 puan azalarak %12,8 olurken, istihdam oranı da 4,9 puan düşerek, %41,1 olarak kaydedildi. İnanalım mı? Tabii ki hayır.

            Bildiğimiz gibi pandemi döneminde yüzbinlerce işyeri kapandı ve bir milyona yakın kişi işsiz kaldı. Her dört gençten biri işsiz. Ancak TÜİK, istatistiki verilerle hem enflasyonu, hem de işsizliği gizleme ve rakamlarla yalan söyleyerek halkımızı aldatmaktadır. TÜİK geniş tanımlı işsizlik analizi yapmamaktadır. Ama hiçbir şey gerçekleri gizleyemez. Pandemi döneminde artan enflasyon ve pahalılığın yanında halkımız işsizlik cehenneminde de yanıp tutuşmaya devam etmiştir. Bu nedenle Korona virüs değil, bizi işsizlik mahvetti diyen insanlarımız canlarına kıydılar.

            TÜİK işsizlik rakamlarını açıklarken yaptığı istihdam karşılaştırmasına göre; “İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin kişi azalarak 25 milyon 614 bin kişi, istihdam oranı ise 4,9 puanlık azalış ile %41,1 oldu.” Diyor. Burada rakamların dilinden iyi anlamak gerekiyor. İstihdamın azalması demek işin olmadığı anlamına gelir. İşin olmaması da işsizliği doğurur. Yani işsizliğin artması anlamına gelir. Pek çok işyerinde Korona virüs nedeniyle işten çıkarmaları da eklersek –ki bu dönem işçi çıkarmak yasak olduğu halde- bu açıklamaların hayatla bağdaşmadığı ve inandırıcı olmadığını söyleyebiliriz.  Hem istihdam azalıyor hem de işsizlik! Bu olaylar bize akıl tutulması yaşatıyor. Rakamlarla Şener Şen’in filmlerindeki repliklerinde olduğu gibi “Ağam bizimle eyleniy!” Bu halkın aklıyla dalga geçmektir.

            Oysa bizler biliyoruz ki gerçek işsizlik en az %15 oranındadır. DİSK-AR’a göre Covid-19 döneminde revize geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı 17 milyon 722 bine ulaşmıştır. Akpgiller rakamlarla yalan söyleyerek ancak kendilerini kandırırlar. Halkımızın içinde yaşadığı işsizlik ve pahalılık cehennemini gizleyemezler.

            İPSD olarak halkımızın işsizlik ve pahalılık cehenneminden kurtuluşunun tek yolunun örgütlü mücadele ile olacağını ve mücadele etmekten geçtiğini tekrar vurguluyoruz.

            Kahrolsun işsizlik ve pahalılığı yaratan parababalarının sömürü ve soygun düzeni.10/07/2020

İŞŞİZLİĞE PAHALILIĞA ZAMA ZULME SON!

                                                                                                                                                     İPSD GENEL MERKEZİ

You may also like

Tarihçe

ipsd
Gerekçemiz aynı gerekçedir. 1968 yılında kurulan İPSD’nin bugün de gerçekliğini korumaktadır.

Basın Açıklamaları

Son Haberler

@2024 – Tüm hakları saklıdır.